Najczęstsze błędy osób kupujących mieszkania na rynku wtórnym

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
w Architektura, Kupno
5 dni temu
0
27 odsłon

Istnieje kilka błędów, które popełniają osoby kupujące mieszkania na rynku wtórnym. Związane są one z fizycznymi wadami mieszkań lub też niedopatrzeniem i brakiem doświadczenia samych kupujących.

Jest to szczególnie częste w sytuacji, kiedy nie korzystasz z pomocy doświadczonego agenta nieruchomości. Oto kilka z elementów, na które musisz zwrócić szczególną uwagę, aby kupione mieszkanie nie przysporzyło Ci dodatkowych kłopotów.

1. Poproś kserokopie rachunków i innych dokumentów

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym musisz poprosić dotychczasowego właściciela o przegotowanie kserokopii różnego rodzaju książeczek opłat, zapłaconych rachunków za prąd, światło czy gaz. Dzięki temu dowiesz się również czy sprzedający nie zaniżył wysokości opłat za media.

Ważnym elementem jest też postaranie się o kserokopie uchwał wspólnoty mieszkaniowej. Jest to o tyle konieczne, że mogła ona uchwalić coś, co wpłynie na zwiększenie kosztów eksploatacji lokali. A dobrze by było abyś wiedział o tym jeszcze przed zdecydowaniem się na kupno.

2. Sprawdź księgę wieczystą

Bardzo ważna rzecz, o której nie wolno Ci zapomnieć. Twoją szczególną uwagę powinien zwrócić dział IV księgi wieczystej zawierający wpisy dotyczące hipotek. Znajdziesz tu m.in. informację o tym, czy mieszkanie, które chcesz kupić nie jest przypadkiem obciążone hipoteką. Warto dodać, że od lipca można składać przez internet wnioski o uzyskanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej.

3. Zbadaj szczelność okien i ciągów w kominach

Nabywcy mieszkań albo nie zwracają uwagi na te elementy, albo traktują je po macoszemu. A tymczasem niedopatrzenia mogą być powodem znacznej ucieczką ciepła z mieszkania w przypadku okiem i nieodpowiedniej wentylacji lokalu w przypadku ciągów w kominie. Kominy powinien sprawdzić mistrz kominiarski natomiast same okna, których wymiana może być kosztowna, specjalista od stolarki otworowej.

4. Przyjrzyj się stanowi ścian i wszystkich rodzajów instalacji

Kolejne dwa, ważne elementy. O ile brak pęknięć w ścianach możesz sprawdzić samemu, o tyle do przeglądu instalacji (gazowej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej) przyda się fachowiec. Jeśli nie masz możliwości wsparcia się opinią specjalisty, postaraj się chociaż w spółdzielni o informację, kiedy ostatnio była wykonywane jakieś prace. Jest to ważne, ponieważ wymiana lub konserwacja instalacji, to dodatkowe i stosunkowo wysokie koszty.

5. Pamiętaj o instytucji rękojmi

Jeśli nie masz pewności czy przypadkiem sprzedający nie ukrywa przed Tobą wad lokalu, możesz mu zaproponować skorzystanie z rękojmii. Jeśli się nie zgodzi, może to oznaczać że nie jest w stosunku do Ciebie szczery.

Rękojmia polega na zadeklarowaniu konkretnego stanu lokalu przez sprzedającego. Jeśli w trakcie korzystania z niego okaże się, że posiada ono zatajone wady utrudniające korzystanie z niego, możesz wówczas żądać naprawienia danej szkody i zadośćuczynienia.

Jakie jeszcze błędy popełniają kupujący mieszkania?


Beata Fajkus-Wójkowicz

Integer vel neque quis neque consequat convallis. Aliquam erat volutpat. Curabitur ut fermentum augue. Morbi scelerisque volutpat ullamcorper. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Curabitur non nibh non enim lobortis commodo. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Nunc sed arcu leo.

Powiązane artykuły

01.12.2014

Dbamy o trawnik przed domem na wiosnę

Wiosna mobilizuje wiele osób do prac w przydomowych ogrodach i zadbania o trawnik przed domem, który powinien być dumą każdego gospodarza.

CZYTAJ WIĘCEJ
01.12.2014

Dbamy o trawnik przed domem na wiosnę

Wiosna mobilizuje wiele osób do prac w przydomowych ogrodach i zadbania o trawnik przed domem, który powinien być dumą każdego gospodarza.

CZYTAJ WIĘCEJ
01.12.2014

Dbamy o trawnik przed domem na wiosnę

Wiosna mobilizuje wiele osób do prac w przydomowych ogrodach i zadbania o trawnik przed domem, który powinien być dumą każdego gospodarza.

CZYTAJ WIĘCEJ