Czy zabytkowe nieruchomości dają zarobić?

Opublikowany przez: Mateusz Kozłowicz
w Architektura, Kupno
5 dni temu
0
27 odsłon

Miło jest oglądać zabytkowe nieruchomości. Nie każdy jednak gotów jest w nie inwestować i osiągać zyski. A tymczasem dają one zarobić, ale wymagają wiele zaangażowania.

Wielu inwestorów, którzy wchodzą w posiadanie takiej nieruchomości, chce się jej jak najszybciej pozbyć. Sprzedać z zyskiem, a jeśli się nie uda, to wyjść chociaż na przysłowiowe zero.

Prawna ochrona zabytków

Już samo zakwalifikowanie nieruchomości jako zabytek, może zająć trochę czasu. Na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami pochodzącej z 2003 roku, przyjmuje się, że takimi nieruchomościami są:

  • mieć wartość dydaktyczną dla społeczeństwa;
  • obiekty posiadające walory poznawcze i artystyczne;
  • obiekty ważne dla społeczeństwa ze względu na możliwość zrozumienia dzięki nim przeszłości.

Przyjmijmy jednak, że inwestor już ma do czynienia z zabytkiem, a więc nieruchomością, której status jest w pełni określony i zdefiniowany, a więc taka osoba wie, jak ma się nią zająć

Trzy ważne elementy

Kupno, odrestaurowanie i zarabianie na zabytkach, nie istotne czy poprzez ich sprzedaż, czy np. wynajem, wymaga dwóch elementów. Pierwszy z nich to na pewno duże nakłady finansowe i konieczność liczenia się z czasem, jaki trzeba będzie poświęcić inwestycji, aby doprowadzić ją do odpowiedniego wyglądu.

Drugi zaś to stała współpraca z konserwatorem zabytków. Do tych dwóch, kluczowych elementów, dodać trzeba jeszcze trzeci – pomysł. O ile bowiem wynajem lub sprzedaż lokali w kamienicy znajdującej się w centrum dużego miasta, nie jest trudne, o tyle już na – dajmy na to – starą willę za miastem trzeba mieć dobry pomysł i wiedzieć jak na niej zarobić.

Na licytacji kupisz taniej

Zabytek ma jeszcze tę jedną zaletę, że można go kupić na licytacji w bardzo atrakcyjnej cenie (pomijając centra dużych miast, gdzie nawet niewielka plomba może kosztować miliony złotych). Z kolei w innym wypadku, jeśli cena jest wysoka, to na ogół podlega ona możliwości znacznych negocjacji. W ostatecznym rozrachunku, nabycie nieruchomości zabytkowej bardzo się opłaci – warunkiem jest rzecz jasna znalezienie odpowiedniej oferty.

Odrestaurowanie nieruchomości i prognoza kosztów

Bardzo istotnym elementem, który musi wziąć pod uwagę inwestor, jest kwota, jaką będzie musiał zainwestować w odrestaurowanie zabytkowej nieruchomości. Trzeba bowiem pamiętać, że – zgodnie z ustawą – każda działalność polegająca na przebudowie, rozbudowie czy zmianie wnętrza lub elewacji takiego budynku wymaga zgody konserwatora. Dobrze będzie zatem już na początku, dowiedzieć się możliwie najbardziej dokładnie, ile będzie kosztował zakres prac, jakie planuje wykonać inwestor.

Podsumowanie

Zarabianie na zabytkowych nieruchomościach zależy od kilku elementów, poniżej prezentujemy ich skróconą listę:

  • ogólnego biznesplanu, wiedzy inwestora i jego możliwości organizacyjnych;
  • pierwotnej wartości nieruchomości i stanu z jakiego się rozpoczyna jej odrestaurowywanie;
  • możliwości finansowych pozwalających odrestaurować nieruchomość, tak aby przynosiła zyski;
  • inwestycja tego typu oprócz kapitału, jest też czasochłonna i przynosi zyski nawet po kilku latach od momentu jej kupna;
  • możliwości współpracy ze specjalistą od konserwacji i ochrony zabytków, który nadzoruje większość prac (co znacznie je spowalnia).

Nieruchomości zabytkowe dają zarobić, ale jest to inwestycja dla osób posiadających większe kwoty przeznaczone właśnie  na inwestycję tego typu. Często są to pasjonaci architektury, którzy nad zysk z inwestycji przedkładają możliwość partycypowania w tkance miejskiej i ratowanie dzieł architektury.

Czy sądzicie, że inwestowanie w nieruchomości zabytkowe, to dobra lokata kapitału?


Beata Fajkus-Wójkowicz

Integer vel neque quis neque consequat convallis. Aliquam erat volutpat. Curabitur ut fermentum augue. Morbi scelerisque volutpat ullamcorper. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Curabitur non nibh non enim lobortis commodo. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Nunc sed arcu leo.

Powiązane artykuły

01.12.2014

Dbamy o trawnik przed domem na wiosnę

Wiosna mobilizuje wiele osób do prac w przydomowych ogrodach i zadbania o trawnik przed domem, który powinien być dumą każdego gospodarza.

CZYTAJ WIĘCEJ
01.12.2014

Dbamy o trawnik przed domem na wiosnę

Wiosna mobilizuje wiele osób do prac w przydomowych ogrodach i zadbania o trawnik przed domem, który powinien być dumą każdego gospodarza.

CZYTAJ WIĘCEJ
01.12.2014

Dbamy o trawnik przed domem na wiosnę

Wiosna mobilizuje wiele osób do prac w przydomowych ogrodach i zadbania o trawnik przed domem, który powinien być dumą każdego gospodarza.

CZYTAJ WIĘCEJ